Forum Forum Anty - dyskryminacyjne Strona Główna Forum Anty - dyskryminacyjne
Rasizm - Antysemityzm - Ksenofobia ...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lekcja wiedzy o sąsiadach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Anty - dyskryminacyjne Strona Główna -> Stereotypy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aktywnispolecznie.org
Administrator



Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: www.fare.aktywnispolecznie.org

PostWysłany: Sob 21:45, 11 Mar 2006    Temat postu: Lekcja wiedzy o sąsiadach

ewa.jarzębowska@olsztyn.agora.pl 10-03-2006 , ostatnia aktualizacja 10-03-2006 21:35

Trudne dla gimnazjalistów słowa to exodus, ludność autochtoniczna, Kościół Ewangelicko-Augsburski i Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Tak mówili Ci, którzy wczoraj pisali miejskie dyktando.

Konkurs ortograficzny i nauka o mniejszościach narodowych i etnicznych Warmii i Mazur - to dwie rzeczy, które udało się połączyć w piątek w Gimnazjum nr 9.

Nastolatki z prawie wszystkich olsztyńskich gimnazjów mierzyły się z ortografią pisząc dyktando na temat mniejszości na Warmii i Mazurach. Po jego zakończeniu

uczniowie przyznali, że trudne były te słowa, których nie rozumieli: exodus, ludność autochtoniczna...

Po dyktandzie można było obejrzeć wystawę o Ukraińcach, Niemcach, Warmiakach i Mazurach. Zrobiły ją dzieci, które same wyszukały w domach naczynia, ikony, koszule ukraińskie, serwetki, a nawet kapelusz bawarski. Same też znalazły potrzebne informacje historyczne. - Podczas przygotowywania wystawy okazało się, że co 10. uczeń należy do którejś z mniejszości, tak jak 10 proc. mieszkańców Warmii i Mazur - przyznaje Iwona Jóźwiak, nauczycielka historii.

Można było też spróbować narodowych kuchni. Na stole była kapusta z kiełbasą, barszcz, pierogi z serem, ziemniakami i skwarkami. Był też smalec zrobiony przez polonistkę.

Już wcześniej szkoła przy ul. Wańkowicza 1 opracowała projekt na przybliżanie dzieciom wiedzy o mniejszościach - dostała na to grant 1,5 tys. zł . Stąd wczorajsza impreza. To nie koniec. Nauczyciele przygotowali ankietę na temat mniejszości narodowych w Polsce. Wypełniali ją anonmimowo sami gimnazjaliści, ale wcześniej musieli porozmawiać z rodzicami i dziadkami o korzeniach rodzinnych i mniejszościach na Warmii i Mazurach. Wyniki ankiety przedstawiono na wczorajszej wystawie. Okazało się, że nastolatki myślą tymi [link widoczny dla zalogowanych], które funkcjonowały 50 lat temu: Polak jest gościnny i katolik, Warmiak sympatyczny, Mazur gospodarny, Niemiec nowoczesny, a Ukrainiec brudny.

- Rozmowy ze starszymi [link widoczny dla zalogowanych] i nie zawsze są dobre dla samodzielnego osądu. W szkole rozmawiamy o tym z uczniami. Po dwóch latach znowu zrobimy ankietę i zobaczymy, jakie będą ich opinie - mówi Iwona Jóźwiak, nauczycielka historii. - Historia jest ciekawsza, gdy szukamy informacji o rodzinie albo bliskich miejscach. Po co mam omawiać plan średniowiecznego miasta na przykładzie Krakowa, jeśli mogę mówić o Olsztynie i dzieci mają miasto przed oczami - dodaje nauczycielka.





Dyktando dla gimnazjalistów

„(...) Warmia i Mazury obejmujące swoimi granicami historyczną południową część dawnych Prus Wschodnich były zawsze regionem zróżnicowanym narodowo i religijnie. Druga wojna światowa przyniosła exodus mieszkańców, lecz dzięki akcji osiedleńczej i na skutek akcji »Wisła « nasze województwo cechuje się obecnie największą mozaiką narodowościową w Polsce. Region zamieszkują: Ukraińcy, Niemcy, Białorusini, Romowie i Rosjanie.

Oddzielnym zagadnieniem jest rodzima grupa Warmiaków i Mazurów. Część z nich uległa asymilacji, część znalazła się w stowarzyszeniach mniejszości niemieckiej. Do najważniejszych należy Mazurskie Stowarzyszenie Ewangelickie.

Województwo warmińsko-mazurskie w swojej historii cechowało się dużą tolerancją religijną, dlatego osiedlili się na tym terenie wyznawcy różnych Kościołów (kościołów), prześladowani w krajach swojego zamieszkania. Obecnie przebywają tu nawet przedstawiciele buddyzmu i religii muzułmańskiej. Największe środowiska skupia: Kościół Bizantyjsko-Ukraiński, Ewangelicko-Augsburski i Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Większość Kościołów (kościołów) niekatolickich skupiona jest w Polskiej Radzie Ekumenicznej (...)".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Anty - dyskryminacyjne Strona Główna -> Stereotypy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin